المپیاد علمی دانشجویی کشور
شرایط شرکت در المپیاد غیرمتمرکز دانشگاه‎های دولتی، آزاد اسلامی، پیام نور و غیرانتفاعی

download  برنامه امتحانات

 آزمون‎های المپیادهای غیرمتمرکز به منظور انتخاب دانشجویان دانشگاه‎های مختلف کشور برای شرکت در مرحله نهایی المپیاد دانشجویی کشور از میان 8 قطب دانشگاهی به شرح زیر برگزار می‎شوند.

دانشگاه‎هایی كه مایل به پرداخت وجه از طریق درگاه الكترونیكی سامانه ثبت نام نمی‎باشند می‎توانند مبلغ مورد نظر را به شماره حساب " 425299190 نزد بانك تجارت / عواید معاونت آموزشی دانشگاه " واریز و تصویر فیش پرداخت را به شماره ( 05138807312) فكس نمایند.

- مسئول برگزاری المپیاد علمی-دانشجویی منطقه 9: آقای دكتر وحید محتشمی
- دبیر علمی ستاد برگزاری المپیاد علمی-دانشجویی منطقه 9: خانم زهره شیخ              
-  دبیر اجرایی ستاد برگزاری المپیاد علمی-دانشجویی منطقه 9: آقای مهدی منفردی        

قطب‎های دانشگاهی
قطب 1- دانشگاه‎های استان تهران به مرکزیت یکی از دانشگاه‎های تهران
قطب 2- دانشگاه‎های استان‎های مازندران، گلستان، گیلان، قزوین به مرکزیت دانشگاه مازندران
قطب3- دانشگاه‎های استان‎های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سمنان به مرکزیت دانشگاه فردوسی مشهد
قطب4- دانشگاه‎های استان‎های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، به مرکزیت دانشگاه تبریز
قطب 5- دانشگاه‎های استان‎های اصفهان، چهار محال و بختیاری، لرستان، ایلام، قم، مرکزی و خوزستان به مرکزیت دانشگاه اصفهان
قطب 6- دانشگاه‎های استان‎های فارس، بوشهر، کهکیلویه و بویر احمد و یزد به مرکزیت دانشگاه شیراز
قطب 7- دانشگاه‎های استان‎های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان به مرکزیت دانشگاه شهید باهنر کرمان
قطب 8- دانشگاه‎های استان‎های همدان، کردستان، کرمانشاه به مرکزیت دانشگاه بوعلی سینای همدان

رشته‎های آزمون: رشته‎های زبان و ادبیات فارسی، الهیات و معارف اسلامی، علوم اقتصادی، حقوق، علوم تربیتی، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، ریاضی، آمار، مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کشاورزی (زراعت و اصلاح نباتات و تکنولوژی بذر )، علوم زمین، علوم جغرافیایی، مندسی مواد و متالورژی، مهندسی صنایع، روانشناسی

ضوابط معرفی تیم‎های دانشگاهی
  (الف) دانشگاه‎های دولتی
          هریک از دانشگاه‎های دولتی مجاز است که تیم شرکت کننده (حداکثر 5 نفره) در هر یک از رشته‎های 21 گانه یاد شده را طبق ضوابطی که دانشگاه برای رشته‎های خود تعیین می‎کند، در زمان مقرر انتخاب و از طریق معاونت آموزشی دانشگاه به مرکز قطب مربوط اعلام کند.
   (ب) دانشگاه‎های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی
       هر یک از مجمو عه‎های دانشگاه‎های آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی واقع در استان‎های هر قطب مجاز است که در هریک از رشته‎های 21 گانه، یک  تیم حداکثر 5 نفره از میان همه واحدهای دانشگاهی مجموعه خود در قطب را انتخاب و در زمان مقرر به مرکز قطب اعلام کند. چگونگی انتخاب تیم‎ها از میان همه دانشگاه‎های مجموعه مربوط به عهده دانشگاه‎های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی است (به منظور ایجاد شرایطی برای ارزیابی موثر دانشجویان در هر مجموعه پیشنهاد می‎شود که تیم‎ها از طریق یک آزمون مشترک در میان همه واحدهای مربوط انتخاب شوند).
(كلیه واحدهای دانشگاه‎های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی واقع در هر یك از قطب‎ها (قطب های یك، دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت و هشت) با برگزاری آزمون داخلی و اعلام نتایج، یك تیم 5 نفره از دانشگاه آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی بصورت جداگانه در رشته‎های المپیاد به مراكز قطب‎های فوق الذكر معرفی نمایند).

زمان برگزاری آزمون غیرمتمرکز: اردبهشت ماه هر سال

محل برگزاری آزمون‎ها: مرکز هر قطب

اعلام نتایج آزمون‎ها
پس از برگزاری آزمون‎ها و تصحیح برگه‎های آزمون توسط کمیته‎های تخصصی رشته‎های 21  گانه در محل مرکز قطب، در هر یک از این رشته‎ها یک تیم 5 نفره (در قطب 1، دو تیم حداکثر 5نفره )، تعیین و به مرکز المپیاد معرفی می‎شود.

آزمون مرحله نهایی المپیادها
تیم‎های معرفی شده از مراکز قطب‎ها، همراه با برگزیدگان مرحله اول از طریق متمرکز (15 نفر اول آزمون کارشناسی ارشد) در مرحله نهایی که در مردادماه هر سال در یکی از دانشگاه‎های تهران برگزار می‎شود، به رقابت می‎پردازند.

روش اجرای المپیاد غیرمتمركز
در هر قطب به مركزیت یك دانشگاه، معاون آموزشی یا نماینده تام الاختیار آن دانشگاه به عنوان نایب رئیس كمیته اجرای قطب به همراه معاونین آموزشی دانشگاه‎های موجود در قطب، كمیته اجرایی را تشكیل و امور جاری مربوط به برگزاری المپیاد غیرمتمركز را انجام می‎دهد.
كمیته‎های علمی هر رشته (از رشته‎های 21 گانه) با مشاركت 5 نفر از استادان مربوط در دانشگاه‎های قطب تشكیل خواهد شد مسئول هر كمیته علمی یكی از استادان برجسته رشته خواهد بود كه به وسیله سازمان سنجش معرفی شده و یا با همكاری معاون محترم آموزشی مركز قطب از میان رؤسای گروه یا دانشكده‎های مختلف موجود در قطب درخصوص تهیه و جمع آوری سئوال‎های آزمون‎ها، جمع آوری اسامی دانشجویان شركت كننده در المپیاد غیرمتمركز، تصحیح اوراق، جمع بندی و اعلام نتایج دانشجویان با مركز المپیاد همكاری لازم را خواهند داشت.
دانشگاه‎های موجود در هر قطب، دانشجویان خود را به صورت یك تیم حداكثر 5 نفره در هر رشته به دانشگاه مركز هر قطب، حداكثر تا بیستم اسفند سال 1396 برای شركت در آزمون غیرمتمركز كه هم زمان در تاریخ‎های 13 و 14 اردیبهشت سال 1397 در مركز هر قطب برگزار می‎شود، اعلام می‎كنند.
پس از برگزاری المپیاد غیرمتمركز و استخراج نتایج از هر یك از قطب‎های دانشگاهی یك تیم 5 نفره به جز تهران (دو تیم 5 نفره) از برترین‎ها انتخاب و به مركز المپیاد سازمان سنجش معرفی می‎شود تا در مرحله نهایی المپیاد كه در مرداد ماه سال 1397 در تهران برگزار می‎شود به همراه منتخبین مرحله اول آزمون كارشناسی ارشد (15 نفر اول) به رقابت بپردازند.
 لازم به توضیح است دانشجویان شركت كننده در المپیاد غیرمتمركز حتما" باید دانشجو بوده و حداقل 70 واحد درسی را گذرانده باشند.

تسهیلات برگزیدگان المپیادهای علمی-دانشجویی

  •  دانشجوی دارای رتبه اول تا سوم المپیادهای دانشجویی، در طول تحصیل در دوره‎های تحصیلات تکمیلی می‎تواند برای ارائه مقاله در کنفرانس‎های خارجی از تسهیلاتی که از سوی وزارت مربوط تأمین می‎شود، استفاده کند. (دوره کارشناسی ارشد)
  •  در اصلاحیه آیین نامه شماره 21/533107 مورخ 92/9/30 شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم , تحقیقات و فناوری: مطابق بند الف ماده 2-2 این آیین نامه، رتبه اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیادهای علمی دانشجویی کشور می‎توانند بدون شرکت در آزمون کارشناسی ارشد متناسب با تعداد داوطلب و ظرفیت هر رشته محل در دفترچه شماره 2 کارشناسی ارشد، با معرفی مرکز المپیاد سازمان سنجش، مستقیما توسط دانشگاه‎ها پذیرفته شوند.
  •  نفرات اول تا سوم مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور با تایید سازمان سنجش آموزش کشور می‎توانند از بورس تحصیلی نخبگان استفاده نمایند.
  •  نفرات اول تا سوم مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور با تایید سازمان سنجش آموزش کشور و معرفی بنیاد ملی نخبگان به نظام وظیفه می‎توانند خدمت سربازی را با سپری کردن یک دوره آموزش نظامی و انجام پروژه‎های پژوهشی روی موضوعات مورد نیاز کشور بگذرانند.