آغاز دور جدید ثبت نام در بنیاد ملی نخبگان برای بهره مندی از جوایز تحصیلی سال 96-97

بنیاد ملّی نخبگان بر اساس آیین‌نامه «اعطای جایزه‌های تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر» تسهیلات ویژه‌ای را از قبیل راتبه دانشجویی، اعتبار آموزش‌یاری، اعتبار پژوهش‌یاری، اعتبار فن‌یاری، اعتبار توان‌مندی آموزشی، اعتبار ارتباطات علمی، اعتبار توان‌مندی كارآفرینی و ... در قالب چهار جایزه آموزش، پژوهش، فنّاوری و فرهنگ به دانشجویان صاحب استعداد برتر دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور اعطا می كند.
بازه ثبت نام: 16 خردادماه تا 6 شهریورماه 1396
       شرایط بهره‌مندی از آن و مهم‌ترین نكات این جوایز به شرح زیر است:
1- دانشجویان دوره‌های كارشناسی، كارشناسی ارشد، دکتری حرفه‌ای، دكتری تخصصی  همۀ رشته‌ها و دوره‌های تخصص و فوق‌ تخصص رشته‌های علوم پزشکی كه در سال‌های مجاز تحصیل (دانشجویان دوره كارشناسی چهار سال، دانشجویان دوره كارشناسی ارشد دو سال، دانشجویان دوره دكتری حرفه‌ای هفت سال، دانشجویان دوره دكتری تخصصی و دوره‌های تخصص علوم پزشکی چهارسال و دانشجویان دوره‌های فوق تخصص در رشته‌های علوم پزشکی سه سال) در هر یک از دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی یا دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می كنند، می توانند از این جوایز بهره‌مند شوند.

2- بررسی پرونده دانشجویان منوط به ثبت كامل اطلاعات متقاضی در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملّی نخبگان (soraya.bmn.ir)  و سپس انتخاب گزینه «شروع فرایند» در فرایند «درخواست بررسی پرونده برای جایزه‌های تحصیلی» در بخش «درخواست‌ها»ی سامانه است.

3-  شرط لازم: متقاضیان برای بهره‌مندی از این جوایز باید دارای دست‌كم یكی از ویژگی های زیر و حائز بیشترین امتیاز از فعالیت‌های نخبگانی باشند:
     الف.كسب مدال طلا، نقره یا برنز در المپیادهای دانش‌آموزی ملّی و جهانی؛
    ب. كسب رتبه برتر در آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌های كشور (رتبه‌های كشوری زیر 1000   ورود به دوره کارشناسی یا دكتری حرفه‌ای در گروه‌های ریاضی و فنّی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر یا زبان‌های خارجی و رتبه‌های زیر 50 در مجموعه امتحانی در دوره كارشناسی ارشد)؛
     ج. كسب رتبه اول تا سوم در المپیادهای ملّی دانشجویی؛
     د. كسب رتبه برتر در آزمون‌های سراسری علوم پزشكی كشور اعم از آزمون‌های جامع علوم پایه، پیش‌كارورزی، دستیاری در رشته‌های پزشكی، دندان‌پزشكی و داروسازی و دستیاری فوق تخصصی پزشكی؛
     ه. كسب عنوان دانشجوی ممتاز دانشگاه؛
    و. كسب عنوان دانشجوی نمونه كشوری؛
    ز. برگزیده شدن در جشنواره‌های علمی، پژوهشی،‌ فنّاورانه مورد تأیید بنیاد؛
    ح. برگزیدگان هنری، ادبی یا قرآنی(بر اساس مقررات بنیاد)؛
    ط. برگزیده شدن در مسابقه‌های ملی و جهانی مهارت؛
   ی. ثبت اختراع برگزیده بر اساس آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده.
4- شرط کافی: دانشجویان باید اولاً حدنصاب مورد تأیید بنیاد را از فعالیت‌های نخبگانی (شامل فعالیت‎های فنّاورانه، پژوهشی و آموزشی) به‌دست آورند و ثانیاً دارای بیشترین امتیاز در بین سایر متقاضیان باشند.
   یادآوری:  بررسی داشتن حد نصاب لازم و کسب بیشترین امتیاز در بین متقاضیان، بر اساس فعالیت‌های نخبگانی اعلامی متقاضی، توسط سامانه اطلاعاته بنیاد محاسبه و نتیجۀ آن از طریق سامانه به متقاضی اعلام می‌شود.
5-  مصادیق فعالیت‌های نخبگانی دارای امتیاز به شرح زیر است:
   الف. موفقیت‌های علمی در دانشگاه (آموزشی، پژوهشی، فنّاورانه و ...)؛
    ب. كسب رتبه برتر در آزمون‌های علمی (مانند كنكور، آزمون های سراسری علوم پزشكی، المپیادهای دانشجویی و ...)؛
     ج . برگزیده شدن در جشنواره‌های علمی، پژوهشی،‌ فنّاورانه مورد تأیید بنیاد (مانند جشنواره‎های خوارزمی، رازی، فارابی، رویش و ...)؛
     د. برگزیده شدن در جشنواره‌های معتبر ادبی و هنری یا فعالیت‌های قرآنی مورد تأیید بنیاد.
6- با توجه به اینكه امتیازهای دانشجویان به كمك نرم‌افزار تخصصی محاسبه می‌شود لازم است:
    1-6 همه اطلاعات به طور كامل در سامانه بارگذاری شود.
    2-6 فرصت نهایی برای تكمیل پرونده و ارائه درخواست، ششم شهریور ماه سال جاری است و ضروری است دانشجویان اطلاعات خود را به همراه مدارك مثبته حداكثر تا این تاریخ در سامانه اطلاعاتی بنیاد بارگذاری كنند و سپس گزینه «شروع فرایند» را در فرایند «درخواست بررسی پرونده برای جایزه‌های تحصیلی» در بخش «درخواست‌ها»ی سامانه انتخاب كنند.
یادآوری مهم 1: ملاک محاسبه میانگین کل دانشجو در طول تحصیل، میانگین کسب‌شده دانشجو تا تاریخ 1396/6/1 است و با توجه به بسته شدن سامانه اطلاعاتی در تاریخ 1396/6/6، لازم است دانشجویان آخرین میانگین کلّ خود را حداکثر تا این تاریخ در سامانه ثبت کنند.
یادآوری مهم 2: چنانچه در هر مرحله از بررسی مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را بارگذاری كرده است، متقاضی نه‌ فقط از این جایزه بلكه از تمامی تسهیلات بنیاد محروم می شود و عدم صداقت وی به دستگاه‌های ذی ربط اعلام و به لحاظ حقوقی موضوع پیگیری می‎شود.
یادآوری مهم 3: تحویل اطلاعات،‌ بررسی اطلاعات و اعلام نتایج صرفاً از طریق سامانه اطلاعاتی بنیاد و به شكل الكترونیكی صورت می‎پذیرد.

system-log-out  تذكر مهم: با توجه به اینكه معرفی منتخبان طرح خوشه‎بندی شهاب دانشگاه به بنیاد ملی نخبگان تنها از طریق سامانه ثریا و براساس امتیازهای مندرج در آن، امكان پذیر خواهد بود، لذا عدم ثبت نام به موقع و بارگذاری مدارك در سامانه ثریا (یا بروزرسانی مدارك برای دانشجویانی كه قبلا در سامانه ثریا ثبت نام كرده‎اند)، به منزله عدم درخواست تلقی شده و پذیرفته شدن در طرح خوشه‎بندی هیچ گونه حقی برای دانشجو جهت بهره‎مندی از جوایز تحصیلی بنیاد نخبگان ایجاد نخواهد كرد.