zaree

ارتقای سطح زبان انگلیسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه فردوسی مشهد

بهبود سطح زبان انگلیسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌عنوان یکی از برنامه‌های آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد همیشه مورد توجه بوده است. کلیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای پیشبرد اهداف علمی شامل نگارش مقالات علمی به زبان انگلیسی، شرکت در کنفرانس‌ها، سمینارها و همایش‌های بین‌المللی، امکان استفاده بهینه از منابع و کتب علمی به زبان لاتین و ... نیازمند ارتقاء سطح زبان انگلیسی خود هستند. در حال حاضر دستیابی به این مهم با تمهیدات دانشگاه برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی میسر شده است.
اقدامات اجرایی در این خصوص برگزاری آزمون‌های سطح‌بندی معتبر و پس‌ از آن متناسب با نتایج آزمون، برگزاری کلاس‌های آموزشی تقویتی زبان می‌باشد.
روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفتگویی باخانم طراوت زارعی طوسی، کارشناس کالج دانشگاه فردوسی مشهد انجام داده است که حاصل این گفتگو در ذیل درج‌شده است.
بهبود سطح زبان انگلیسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌عنوان یکی از برنامه‌های آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد همیشه مورد توجه بوده است و با توجه به قوانین ارائه مدرک زبان توسط دانشجویان دکتری، تا قبل از سال 1394، دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه فردوسی مشهد ملزم بودند پیش از دفاع پایان‌نامه مدرک قابل‌ قبول یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی را ارائه نمایند.

 این قانون باعث می‌شد بسیاری از دانشجویان در طی دوران تحصیل از ارتقاء سطح دانش زبان انگلیسی خود غفلت نمایند و با مشکلات زیادی در مسیر پیشبرد اهداف علمی مواجه شوند. با تغییر این قانون در سال 1393، کلیه دانشجویان دکتری ورودی 1394 به بعد ملزم به ارائه مدرک زبان در دو مرحله از دوران تحصیل خود می‎باشند، یک مرحله پیش از تصویب فرم پیشنهاده و مرحله دوم پیش از دفاع پایان‌نامه؛ نمره مورد پذیرش مرحله اول، کسب حداقل 80% از نمره موردقبول مرحله دومی باشد.
با توجه به قانون جدید، از دانشجویان دوره دكتری ورودی 1394 به بعد در بدو ورود نمره قبولی آزمون زبان درخواست می‌شود. دانشجویانی كه نمره قبولی زبان ارائه ننمایند موظفند طی نیمسال اول تحصیلی در امتحان سطح‌بندی زبان شركت نمایند؛ در صورت عدم قبولی در آن بر اساس نمره آزمون، تعیین سطح می‎شوند.
آزمون سطح‌بندی با سه روش آزمون تستی (شامل سنجش سه مهارت شنیداری- دستور زبان- واژگان و درک مطلب)، آزمون نگارش و مصاحبه شفاهی انجام می‌شود. پس از مشخص شدن سطح زبان دانشجویان، توصیه لازم برای رفع ضعف زبان به ایشان داده می‌شود و می‌توانند در کلاس‌های تقویتی زبان انگلیسی که به‌صورت حضوری و مجازی برگزار می‌گردد شرکت نمایند.
این دوره‌ها در 6 ترم فشرده 50 ساعته طراحی‌شده است که با روش آموزشی "Americn English File" برگزار می‌شود. در این دوره‌های آموزشی با توجه به نیاز دانشجویان مهارت‌های نوشتاری و درک مطلب مورد تأکید قرار می‌گیرد. دانشجویانی که موفق به اتمام دوره‌های آموزشی مزبور شوند از ارائه مدرک برای تصویب فرم پیشنهاده معاف می‌باشند. همچنین دانشجویانی که این دوره‌ها را به اتمام رسانده‌اند یا در آزمون تعیین سطح و یا آزمون‌های معتبر نمره قبولی کسب کرده‌اند می‌توانند در کلاس‌های نگارش پیشرفته زبان انگلیسی» و پس ‌از آن نگارش آكادمیك شرکت نمایند.
به‌طور خلاصه مسئولیت‌های کارشناسان زبان انگلیسی کالج دانشگاه در خصوص ارتقا سطح زبان دانشجویان دکتری عبارتند از:
  • برنامه‌ریزی آزمون‌ها و دوره‌های تقویتی زبان انگلیسی به‌صورت سالانه
  • اطلاع‌رسانی برگزاری آزمون‌ها از طریق پیامک، سایت و کانال دانشگاه، سایت و کانال کالج، پرتال دانشجویان
  • ثبت‌نام دانشجویان برای شرکت در آزمون سطح‌بندی
  • برگزاری بخش تستی و نگارش آزمون سطح‌بندی زبان انگلیسی
  • برنامه‌ریزی، اطلاع‌رسانی و برگزاری مصاحبه شفاهی
  • اعلام نتایج و ثبت‌نام دانشجویان برای کلاس‌های تقویتی با توجه به نتایج آزمون
  • تشکیل و برگزاری دوره‌های آموزشی 

منبع خبر: سایت دانشگاه فردوسی مشهد- 21 آبان 1396