طرح خوشه بندی شهاب

1- هدف از انجام طرح خوشه‌بندی شهاب چیست؟
طرح خوشه‌بندی شهاب با هدف ایجاد نشاط علمی و بسترسازی فرآیند پیشرفت دانشجویان مستعد دانشگاه فردوسی مشهد، توسط شورای هدایت استعدادهای برتر (شهاب) طراحی و به اجرا درآمده است. جامعه هدف در این طرح، ۱۰ درصد برتر دانشجویان همه مقاطع تحصیلی است که با نگاه جامع‎نگر به حوزه‎ی استعدادها، در برگیرنده نتایج برجسته در فعالیت‎های آموزشی، پژوهشی، فناوری و اجتماعی این دانشجویان می‌باشد.
در این طرح 10 درصد برتر دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در سه خوشه به تفکیک 6 درصد در خوشه سه، سه درصد در خوشه دو و تنها یک درصد در خوشه یک قرار می‌گیرند. با توجه به تجمیع کلیه تسهیلات اعطایی مربوط به دانشجویان مستعد دانشگاه در قالب این طرح برای دانشجویان برگزیده تسهیلات ویژه‌ای در حوزه رفاهی شامل خوابگاه، امکانات ورزشی، تغذیه؛ و در حوزه علمی شامل دستیاری آموزشی، پژوهشی و فناوری، حمایت از شرکت در همایش‌ها و کارگاه‌های ملی و بین المللی، حمایت از دوره‌های فرصت مطالعاتی، مسابقات علمی معتبر، المپیادهای دانشجویی و برنامه‌های توانمندسازی، در نظر گرفته شده است.

2- شرایط ثبت نام در طرح خوشه‌بندی چیست؟
دانشجویان در صورت دارا بودن یکی از شروط پایین، می‌توانند در این طرح ثبت نام نمایند:
1: رتبه برتر در آزمون‌های سراسری (کارشناسی:5/2 انحراف معیار اعلامی توسط سازمان سنجش؛ کارشناسی ارشد: رتبه‌های اول تا بیستم در هر کد رشته؛ آزمون جامع پیش درمانگاهی دکتری حرفه‌ای: رتبه‌های اول تا سوم)، المپیاد های علمی دانش‌آموزی و دانشجویی ملی و بین المللی (رتبه اول تا پانزدهم)، جشنواره‌ها و مسابقات علمی معتبر ملی یا بین المللی
2: دانشجوی نمونه كشوری
3: ثبت اختراع ملی و بین المللی
4: برگزیده قرانی، ادبی، هنری و ورزشی در سطح ملی یا بین المللی
5: كسب معدل برتر (10 درصد برتر هر کدرشته- گرایش) در مقاطع جاری تحصیل (كارشناسی، كارشناسی ارشد)
6: پذیرش بدون آزمون در مقاطع كارشناسی ارشد یا دكتری (سهمیه استعدادهای درخشان)
7: حائز برتری نسبی در میان دانشجویان هر رشته- گرایش در بروندادهای پژوهشی شامل انتشار مقالات در نشریات معتبر (ISI)، علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی مورد تایید وزارت علوم
8: فعالیت‌های تاثیر‌گذار اجتماعی (عضویت فعال و موثر در انجمن‌ها و نهادهای اجتماعی با تایید بالاترین نهاد مسئول در نهاد مربوطه)
9: بند ویژه
تذکر مهم: با توجه به بند 5 فراخوان تنها کسب معدل برتر (10 درصد برتر در رشته-گرایش) در مقطع فعلی تحصیل دانشجو و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ملاک می‌باشد. این بند برای دانشجویان دکتری تخصصی نمی‌باشد.
دانشجویان دکتری حرفه‎ای نیز قبل از آزمون جامع معادل با کارشناسی و بعد از آن معادل با دانشجویان ارشد در نظر گرفته خواهند شد.

بند ویژه: دانشجو شرایط هیچ یک از بند های 1 الی 8 را دارا نمی‌باشد اما با توجه به شرایط ویژه و برجسته‌ای که به صورت خلاصه عنوان می‌شود، خواستار ثبت نام در طرح می‌باشد.
تذکرات مهم مربوط به بند ویژه:
تذکر ۱:انتخاب بند ویژه توسط دانشجو به معنای نداشتن شرایط بندهای ۱ الی ۸ می‌باشد. در این حالت پرونده دانشجو تنها با توجه به شرایط بند ویژه بررسی و داوری خواهد شد.
تذکر ۲:در صورتی که دارای افتخارت ویژه‌ای هستید و شرایط یکی از بند های ۱ الی ۸ را نیز دارید نیاز به انتخاب بند ویژه نیست و می‎توانید مدارک مربوط به افتخارات ویژه را در حین فرایند ثبت نام در قسمت‌های در نظر گرفته شده وارد نمایید.
تذکر ۳:دانشجویانی که بند ویژه را انتخاب می‌کنند مدارک خود را در قسمت افتخارات گزینه « سایر افتخارات » بارگذاری نمایید.
تذکر ۴:پرونده دانشجویان متقاضی بند ویژه مانند سایر دانشجویان به صورت رقابتی بررسی شده و مورد داوری قرار خواهد گرفت.

3- در صورتی كه همزمان حائز شرایط بیش از یك بند از فراخوان باشم، آیا باید همه آن‎ها را انتخاب كنم؟ در این صورت پیوست مدارك برای همه آن‎ها الزامی است؟
بله. بایستی بندهای مذكور را علامت زده و در هنگام ورود به فرایند ثبت نام نسبت به پیوست گواهی و مدارك معتیر برای هر یك از بندها اقدام نمایید.
توجه داشته باشید كه بدلیل رقابتی بودن فرایند انتخاب، پس از احراز شرایط بندهای مذكور، كل مدارك و پرونده دانشجویان در طی دوران تحصیلی به صورت تجمیعی مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

4- احراز شرایط برتری پژوهشی چگونه است؟ آیا متقاضی باید مقاله ها رو ارسال کند تا توسط داوران بررسی بشوند؟ احراز چگونه صورت می‌گیرد؟
این بند (بند 7) مربوط به مقالات منتشر شده در نشریات معتبر (علمی/پژوهشی و یا علمی/ترویجی) مورد تایید وزارت علوم می‌باشد. داشتن مقالات در ژورنال‌های معتبر، موجب احراز برتری نسبی فرد در میان دانشجویان رشته-گرایش می‌گردد و می‌تواند امتیازی برای دانشجو، جهت ورود به طرح خوشه‌بندی شهاب باشد. بعد از تایید بند مورد نظر جهت ورود به طرح خوشه‌بندی، در فرایند ثبت نام باید مقالات خود را در قسمت موردنظر آپلود نمایید.

5- سنوات مجاز تحصیلی برای شرکت در این طرح در هریک از مقاطع تحصیلی چند سال است؟
سنوات مجاز برای شرکت در طرح خوشه‌بندی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه‌ای و دکتری تخصصی به ترتیب: چهارسال، دوسال، شش سال و چهار و نیم سال می‌باشد.

6- آیا دانشجوی سال آخر سنوات مجاز تحصیلی می‌تواند در طرح خوشه‌بندی شرکت نماید؟ و شرایط استفاده از بسته‌های تشویقی چگونه خواهد بود؟
اگر دانشجو فارغ‌التحصیل گردد و بلافاصله در مقاطع بالاتر در دانشگاه فردوسی پذیرفته بشود مشمول دریافت بسته‌های تشویقی خواهد بود. اما چنانچه دانشجو فارغ التحصل گردد و در مقاطع بالاتر پدیرفته نشود یا در دانشگاه دیگری پذیرفته بشود، در صورت قرار گرفتن در خوشه‌های یک یا دو برای دانشجو گواهی صادر می‌شود که می‌تواند به عنوان رزومه علمی از آن استفاده نماید. همچنین اگر دانشجو فارغ التحصل نگردد می‌تواند از بسته‌های تشویقی شهاب استفاده نماید.

7- آیا جهت بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، ثبت نام در طرح خوشه‌بندی الزامی می‌باشد؟
بله. دانشجویان محترم می‌بایست مطابق با دستورالعمل‌های ارایه شده توسط بنیاد ملی نخبگان و در بازه زمانی که هرسال توسط بنیاد ملی نخبگان اعلام می‌گردد، نسبت به بارگذاری مدارك و ثبت درخواست خود اقدام نمایند.
تذكر مهم: با توجه به اینكه دانشجویان برگزیده جایزه تحصیلی بنیاد ملی نخبگان تنها از طریق بناد ملی نخبگان مشخص خواهند شد، لذا عدم ثبت نام به موقع و بارگذاری مدارك در سامانه سینا (یا بروز رسانی مدارك برای دانشجویانی كه قبلا در سامانه سینا ثبت نام كرده‌اند)، به منزله عدم درخواست تلقی شده و پذیرفته‎شدن در طرح خوشه‌بندی هیچ گونه حقی برای دانشجو جهت بهره‌مندی از جوایز تحصیلی بنیاد نخبگان ایجاد نخواهد كرد.

8- دانشجو در چه بازه زمانی می‌تواند از بسته‌های تشویقی شهاب استفاده نماید؟
دانشجویان پس از اعلام نتایج و مشخص شدن وضعیت خود می‌توانند از شهریور سالی که ثبت نام طرح صورت می‌گیرد تا شهریور سال بعد جهت بهره‌مندی از این بسته‌های تشویقی اقدام نمایند.

9- منظور از گواهی رتبه معدل و 10 درصد برتر چیست و چگونه می‌توان آن را تهیه نمود؟
رتبه معدل عبارت است از رتبه شما در میان دانشجویان هم ورودی از نظر معدل كل كه به عنوان مثال اول، ‏دوم و ... باشد. 10 درصد برتر نیز با توجه به تعداد دانشجویان هم ورودی (کد رشته ورودی)  تعیین می‌شود.

10- چنانچه دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد جز 10 درصد برتر هم ورودی های خود باشد و حائز قبولی در مقاطع بالاتر از طریق سهمیه استعداد درخشان بشود اما از این سهمیه استفاده نکند و از طریق کنکور سراسری در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه فردوسی پذیرفته بشود، آیا از طرف دفتر استعداد درخشان گواهی پذیرش بدون آزمون (استعداد درخشان) برای دانشجو صادر می شود؟
خیر. به دلیل عدم تایید گروه های آموزشی و عدم وجود مستندات لازم، هیچ گونه گواهی برای وی صادر نمی‌شود اما دانشجو می‌تواند در زمان ثبت‎نام در طرح خوشه‌بندی، بند احراز برتری نسبی در بین هم ورودی های خود را انتخاب نماید.

11- چنانچه دانشجوی دانشگاه دیگری و از طریق سهمیه پذیرش بدون آزمون (استعداد درخشان) در دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته بشود، آیا گواهی پذیرش بدون آزمون از طرف دانشگاه فردوسی مشهد برای وی صادر می شود؟
بله. دانشجو می تواند با مراجعه به دفتر استعداد درخشان دانشگاه فردوسی، گواهی پذیرش بدون آزمون را دریافت نماید.

12- فرم گواهی معدل را از چگونه و از کجا می توان تهیه نمود؟
فرم گواهی رتبه معدل كه در آن احراز شرایط 10 درصد برتر نیز ذكر گردیده در سایت دفتر استعدادهای درخشان یا كانال اطلاع رسانی طرح خوشه‌بندی، قابل دسترس می‌باشد. برای تكمیل و تایید فرم مربوطه بایستی به اداره آموزش دانشكده مراجعه نمایید.

13- مدرک مورد نیاز برای تایید استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد یا دكتری از کجا باید تهیه ‏گردد؟
گواهی پذیرش بدون آزمون در مقاطع كارشناسی ارشد یا دكتری را از دفتر هدایت استعداهای درخشان دانشگاه درخواست ‏نمایید.

14- اینجانب دانش‌آموخته برتر در بین هم رشته و هم ورودی در مقطع کارشناسی هستم و پذیرفته شده کارشناسی ارشد از طریق ‏استعداد درخشان بدون کنکور هستم. سوال این است که ‏کدام یک از بندها را انتخاب کنم بند5: کسب رتبه برتر میان دانشجویان هم ورودی به لحاظ میانگین کل (10 ‏درصدبرترهر کد رشته –گرایش) یا بند6: حائزان شرایط آیین نامه پذیرش بدون ازمون در مقاطع کارشناسی ارشد ‏دکتری؟
شرایط بند 5 مربوط به مقطع جاری كه دانشجو در آن در حال تحصیل است، می‌باشد. در صورتی كه هم‌اكنون در مقطع ارشد ‏در حال تحصیل هستید و بدون آزمون پذیرفته شده‌اید از بند 6 برای ثبت نام استفاده نمایید.
لطفا توجه فرمایید كه بدلیل رقابتی بودن فرایند انتخاب، كل مدارك و پرونده خود در طی دوران تحصیلی اعم از دانش آموختگی برتر در مقطع قبلی را نیز ثبت نمایید.‏

15- آیا ثبت نام در هر دوره از طرح الزامی می‌باشد؟
بله. دانشجویان در هر دوره از طرح، می‌بایست نسبت به ثبت‌نام از طریق پورتال آموزشی خود اقدام نمایند. برای آن دسته از دانشجویان که در دوره‌های قبلی طرح شرکت نموده‌اند نیازی به بارگذاری مدارک قبلی نیست و سابقه آن در پرونده موجود است. تنها در صورتی که در طی سال جاری مدارک و افتخارات جدیدی دارند بایستی بارگذاری نمایند تا مورد بررسی قرار گیرد. حتی دانشجویانی که مدارک جدیدی ندارند نیز باید دوباره در طرح ثبت نام نمایند.
این دانشجویان با مراجعه به پرتال دانشجویی، قسمت فعالیتهای آموزشی، ثبت نام طرح خوشه‌بندی شهاب و انتخاب گزینه "طرح خوشه‌بندی شهاب- دوره جدید به پرونده خود دسترسی داشته و می‌توانند مدارک جدید را بارگذاری کنند.
 تایید نهایی پرونده الزامی است و تنها در این صورت پرونده در طرح ثبت خواهد شد.

16- آیا دانشجویان بین الملل و مجازی می‌توانند در این طرح شرکت کنند؟
بله، هر یک از دانشجویان دانشگاه فردوسی که دارای شماره دانشجویی می‌باشند، می‌توانند در این طرح شرکت نمایند.

17- آیا افتخارات کسب شده در مقطع دبیرستان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت؟
خیر. تنها افتخارات کسب شده در دوران دانشجویی ملاک ارزیابی خواهد بود.

18- ایا سامانه سینا همان سامانه ثریا هست؟ یعنی علاوه بر ثبت مدارک در سامانه ثریا در این سامانه (sina.bmn.ir)  هم مدراک رو بارگذاری کنیم؟
بله. بنیاد ملی نخبگان اقدام به بروزرسانی سامانه خود نموده است و کلیه فعالیت‌های نخبگانی در سامانه جدید سینا انجام می‌گیرد. چنانچه در سامانه قبلی (ثریا) مدارک خود را بارگذاری نموده‌اید اطلاعات شما در سامانه سینا موجود است.
کاربرانی که در سامانه ثریا عضو بودند ابتدا به منوی اشخاص - مشخصات متقاضی مراجعه و پس از تکمیل اطلاعات و انتخاب حوزه فعالیت  خود می‌توانند به منوهای آن دسترسی پیدا کنند و نسبت به تکمیل و ویرایش مدارک خود اقدام نمایند.

19- آیا با افتخارات قرآنی در سطح کشور میتوان در این طرح شرکت کرد؟
بله، برگزیدگان فعالیت‌های قرآنی، هنری، ورزشی و ادبی در مسابقات معتبر ملی و بین المللی می‎توانند در این طرح شرکت کنند.
عبارات متداول در نتایج طرح خوشه‌بندی شهاب
عدم پذیرش
 این عبارات نشان دهنده بررسی پرونده دانشجو توسط داوران و اتمام فرایند داوری می‌باشد و در هر مورد، توضیحات داوران مربوطه نیز درج شده است. در موارد کسب نتیجه عدم پذیرش ، درصورتی که دانشجو استدلال‌های روشن و مدارک معتبر برای ارایه داشته باشد، می‌تواند برای بررسی مجدد پرونده درخواست تجدید نظر نماید. لازم به ذکر است که اولویت بررسی مجدد با درخواست‌های عدم پذیرش بوده و سایر درخواست‌ها در فهرست انتظار باقی می‌ماند. در این حالت پرونده دانشجو به حالت تعلیق در آمده و امکان استفاده از تسهیلات را نخواهد داشت.
پذیرش
به معنای آن است که داوران در مرحله گروه پرونده را بررسی کرده‌اند اما در مرحله دانشکده پرونده بررسی نشده و فرایند داوری کامل نشده است. در این حالت دانشجو می‌تواند برای ادامه فرایند داوری و کسب نتیجه نهایی درخواست تجدید نظر خود را ارسال نماید.
بررسی نشده
به معنای آن است که پرونده در مرحله گروه بررسی نشده و فرایند داوری کامل نشده است. ( در این حالت دانشجو می‌تواند برای آغاز مجدد فرایند داوری پرونده، درخواست تجدید نظر خود را ارسال نماید.

تسهیلات طرح خوشه‌بندی شهاب

1- حمایت از شرکت دانشجویان در كارگاه‌های آموزشی معتبر داخلی (یکبار در طول دوره یکساله ‏طرح خوشه‌بندی شهاب)‏
2- حمایت از شرکت دانشجویان در همایش/کنگره‎های معتبر داخلی با ارائه سخنرانی است که برای یکبار شرکت دانشجو در طول دوره طرح خوشه‌بندی شهاب می‌باشد.
3- حمایت و ترغیب دانشجویان برای برگزاری برنامه‎های تخصصی پرورش استعدادهای خاص علمی، ورزشی، هنری و فرهنگی تحت سرپرستی اعضای هیات علمی
نکته: در این بند دانشجویان بنا بر توانمندی‌های خود و با تایید یکی از اعضای هیات علمی برنامه‌ای تخصصی را برای پرورش استعدادهای خاص در قالب فرم تایید اولیه شهاب، پیشنهاد می‌دهند.
جامعه هدف در این برنامه می‌تواند دانشجویان خوشه‌های پایین‌تر نسبت به خوشه دانشجوی مجری بوده و هدف برنامه ارتقا سطح و پرورش استعدادهای خاص در حوزه‌های مختلف باشد.
4- حمایت از ارایه برنامه‎های توانمندسازی توسط دانشجویان طرح خوشه‎بندی شهاب با هماهنگی معاونت آموزشی دانشكده و تایید شورای مركزی شهاب و تعیین ناظر. لازم به ذكر است برنامه مذكور نباید قالب كارگاهی داشته باشد و نوآوری شرط اصلی ارایه برنامه می‎باشد.
5- در راستای حمایت از فعالیت‎های دانشجویان در حوزه‎های بین‌المللی و گسترش ارتباطات علمی با سایر مراكز و دانشگاه‎های معتبر خارج از كشور، تسهیلات حمایتی از دوره‎های فرصت مطالعاتی دانشجویان طرح خوشه‎بندی شهاب توسط گروه شناسایی و هدایت استعدادهای برتر دانشگاه و طبق مصوبه شورای شهاب اختصاص داده شده است.
6- حمایت از برگزاری كارگاه‎های آموزشی توسط دانشجویان دكتری خوشه 1 با تایید موضوع كارگاه توسط معاونت آموزشی دانشكده
7- حمایت از ارایه سخنرانی‎های علمی به سبك TED توسط دانشجویان طرح خوشه‌بندی شهاب ( مطابق با حمایت از هزینه‎های شركت در همایش‎های علمی با سخنرانی) با تایید معاونت آموزشی دانشكده و شورای شهاب
8- دانشجویان متقاضی استفاده از خوابگاه متاهلین در صورت پذیرش در طرح خوشه‌بندی می‌توانند با شرایط زیر اضافه بر سنوات مجاز از تسهیلات خوابگاه استفاده نمایند:
خوشه 1: تمدید 3 نیمسال تحصیلی اضافه بر سنوات مجاز
خوشه 2: تمدید 2 نیمسال تحصیلی اضافه بر سنوات مجاز
خوشه 3: تمدید 1 نیمسال تحصیلی اضافه بر سنوات مجاز

سوالات متداول در زمینه پذیرش بدون آزمون (استعداد درخشان)  مقاطع ارشد و دکتری سال 98-1397

1- با توجه به اینکه بازه زمانی ثبت نام الکترونیکی بدون آزمون ارشد و دکتری سال 98-1397 تمام شده است، آیا امکان ثبت نام دستی وجود دارد؟
خیر امکان ثبت نام دستی وجود ندارد.  زیرا گروه‎های آموزشی و دفتر استعدادهای درخشان پرونده متقاضیان را بررسی نموده و اسامی در سایت اعلام شده است. لذا امکان ثبت نام دستی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.  

2- آیا امکان تغییر اولویت‌های انتخابی در گرایش و رشته‌های مورد درخواست در دو مقطع ارشد و دکتری وجود دارد؟
خیر. با توجه به اعلام اسامی در سایت، تغییر اولویت‎های انتخابی در گرایش و رشته‌های مورد درخواست وجود ندارد. تغییر در اولویت‌های انتخابی متقاضی، تنها در صورت خالی بودن ظرفیت در آن رشته و در صورت درخواست رسمی گروه آموزشی از حوزه معاونت آموزشی، قابل بررسی است.

3- آیا اعلام نتایج اولیه در سایت معاونت آموزشی و سایت استعداد درخشان، به منزله پذیرش قطعی متقاضی است؟
 در صورتیکه مشکلی در شرایط اولیه پذیرش نباشد و اسامی اعلام شده از سوی گروه‎های آموزشی تغییر نکند، می‎تواند به عنوان پذیرش قطعی تلقی شود.

4- چگونه فرایند  پذیرش بدون آزمون ارشد یا دکتری (اطلاع از نتایج قطعی و ثبت نام) خود را پیگیری کنیم؟
متقاضی باید مراحل پذیرش بدون آزمون خود را از طریق اطلاعیه‎هایی که در سایت معاونت آموزشی و سایت استعدادهای درخشان دائماً به روز رسانی می‎شود پیگیری نماید و تنها در صورت هرگونه مغایرت، ضروری است به دفتر استعدادهای درخشان مراجعه نماید.
 
5- در صورتیکه دانشجوی کارشناسی ورودی نیمسال اول 1393 در فراخوان پذیرش بدون آزمون ارشد شرکت نکرده باشد، آیا امکان ذخیره نمودن سهمیه برای سال بعد وجود دارد؟
 خیر. سهمیه هر ورودی مربوط به همان سال فارغ التحصیلی است و در صورتیکه از آن استفاده ننماید سهمیه قابل ذخیره شدن نمی‎باشد.

6- در صورتیکه متقاضی ارشد بدون آزمون که ورودی 1393 است نتواند تا پایان نیمسال هشتم یعنی 31 شهریور 1397 دروس خود را تمام کند، آیا امکان ذخیره نمودن سهمیه استعداد درخشان وجود دارد؟
خیر. جهت ثبت نام نیاز به مدرک فارغ التحصیلی می‎باشد. لذا باید  تا پایان شهریور 1397 دوره کارشناسی را تمام کند.
 
7- چنانچه متقاضی دکتری بدون آزمون سال جاری موفق به پذیرش نشود، در چه صورت می‎تواند  در فراخوان سال بعد شرکت نماید؟
 در صورتی که از تاریخ فارغ التحصیلی وی بیش از 2 سال (4 نیمسال تحصیلی) نگذشته باشد، می‎تواند در فراخوان دکتری بدون آزمون سال بعد شرکت کند. به عبارتی فارغ التحصیلان ارشد  نیمسال دوم 96-1395 ، سال بعد نیز فرصت ثبت نام در فراخوان بدون آزمون دکتری را دارند.

8- در صورتیکه سنوات تحصیلی در دوره کارشناسی و ارشد بیش از حد مجاز باشد آیا متقاضی، از شرایط اصلی پذیرش دکتری بدون آزمون برخوردار است یا نه؟
در دکتری بدون آزمون، طول مدت تحصیل دوره کارشناسی و ارشد از شرایط اصلی ثبت نام نمی‎باشد. اما طبق جدول شماره 2 آئین نامه، در صورت داشتن سنوات تحصیلی، از امتیاز آموزشی آنها یک امتیاز کسر می‎شود.

9- آیا لازم است متقاضی ارشد و دکتری بدون آزمون، دائماً نام، رشته و وضعیت پذیرش خود را در سایت کنترل نماید؟
 بلی. لازم است پس از هر به روز رسانی در سایت معاونت آموزشی، متقاضی وضعیت پذیرش خود را کنترل و در صورت هرگونه مغایرت به دفتر استعدادهای درخشان مراجعه نماید.

10- در صورت اعتراض به نتایج اعلام شده در سایت، متقاضی به چه مرجعی می‎تواند مراجعه نماید؟
در صورت هر گونه اعتراض، متقاضی ابتدا به گروه آموزشی مراجعه نماید و در صورتی که پاسخ مناسب دریافت نشد، جهت بررسی پرونده، به دفتر استعدادهای درخشان مراجعه نماید.

11- تا چه زمانی دانشجو مهلت دارد از پذیرش بدون آزمون در مقطع ارشد و دکتری انصراف دهد؟
 با توجه به اینکه سامانه سنجش جهت ثبت اسامی تا30 مرداد ماه باز است، متقاضیان باید حداکثر تا قبل از 15 مرداد با همراه داشتن کارت شناسایی به دفتر استعدادهای درخشان مراجعه حضوری نمایند.

12- تا چه حد امکان پذیرش نفرات ذخیره وجود دارد؟
 در صورتی که افراد پذیرش شده انصراف دهند و یا از شرایط لازم برخوردار نبوده و حذف شوند، نفرات ذخیره به ترتیب جایگزین می‎شوند.

13- منظور از اولویت‎بندی  به صورت پذیرش 1 و 2 و 3 و ... چیست؟
 اولویت بندی پذیرش افراد، با توجه به اولویتی است که گروه‎های آموزشی با توجه به ظرفیت هر کد رشته به دفتر استعدادهای درخشان اعلام نموده‎اند.

14- مصاحبه دکتری بدون آزمون چگونه و در چه زمانی است؟
  مصاحبه متقاضیان بدون آزمون همزمان با دانشجویان پذیرفته شده از طریق آزمون انجام می‎گردد و الزامی است متقاضیان طبق زمان اعلام شده در سایت، به گروه‎های آموزشی مربوطه مراجعه نمایند.

15- آیا متقاضیان پذیرش بدون آزمون در مقطع دکتری ملزم به ثبت نام الكترونیك و واریز هزینه مصاحبه می‎باشند؟
 خیر متقاضیان بدون آزمون (استعداد درخشان) جهت مصاحبه نیازی به ثبت نام الكترونیك و واریز هزینه ندارند.

16- آیا در مقطع ارشد بدون آزمون، انجام مصاحبه الزامی است؟
 خیر مصاحبه در مقطع ارشد الزامی نبوده و بسیاری از گروه‎های آموزشی صرفاً پرونده آموزشی و پژوهشی متقاضیان را بررسی و امتیاز دهی کرده‎اند و تنها تعداد کمی از گروه‎های آموزشی اقدام به انجام مصاحبه نموده‎اند. لذا اسامی اعلام شده در سایت پس بررسی پرونده آموزشی و پژوهشی متقاضیان و پس از انجام مصاحبه برخی گروه‎های آموزشی است.

17- در صورت پذیرش بدون آزمون در هر دو مقطع ارشد و دکتری، آیا دانشجو ملزم به پرداخت هزینه تحصیلی است؟
 خیر در صورت قبولی با سهمیه استعداد درخشان، دانشجو روزانه محسوب شده و دوره تحصیل رایگان است.

18-  نتیجه قطعی پذیرش شدگان بدون آزمون ارشد و دکتری چه زمانی و از چه طریق اطلاع رسانی می‎شود؟
 نتیجه قطعی پذیرش، در صورت موافقت سازمان سنجش نهایی می‎گردد. اسامی پذیرش شدگان  نهایی پس از ارسال اسامی از سازمان سنجش، در سایت معاونت آموزشی و استعداد درخشان اعلام می‎شود که در اواخر شهریور ماه خواهد بود.  

19- پس از اعلام نتایج قطعی از سوی سازمان سنجش، مراحل ثبت نام به چه صورت است؟
 زمان، چگونگی ثبت نام و مدارک لازم از طریق اطلاعیه‎های مختلف که در سایت معاونت آموزشی و سایت استعدادهای درخشان درج می‎شود به پذیرفته شدگان اعلام می‎شود که زمان آن در اواخر شهریور ماه اعلام خواهد شد.

توجه:
خواهشمند است تنها در صورتیکه سوالات شما در بالا  پاسخ داده نشده است با دفتر استعدادهای درخشان به شماره‎های زیر تماس گرفته و از تماس و یا مراجعه حضوری جهت پرسش‎های تکراری جداً خوداری فرمایید. این مساله فرصت پاسخگویی کارشناسان به سوالات کسانی که امکان مراجعه حضوری به دفتر استعدادهای درخشان را ندارند، فراهم می‌کند.   

38802483: پاسخگویی به سوالات صرفاً حوزه اداری دانشگاه
38802427: پاسخگویی به سوالات دانشجویان در خصوص پذیرش بدون آزمون (استعداد درخشان) و بنیاد ملی نخبگان
38802459: پاسخگویی به سوالات دانشجویان در خصوص طرح خوشه بندی شهاب
در صورت عدم امکان ارتباط تلفنی، مکاتبه با دفتر استعدادهای درخشان از طریق ایمیل    

نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت (ناتک) آموزشی

1-هدف از انجام ارزیابی‎ها چیست؟
این فرایند به منظور ارتقای کیفیت عملکرد آموزشی استادان در ابعاد مختلف، اعم از روش تدریس، شئون مدرسی، توان اداره کلاس، توان علمی، علاقه‌مندی به امر آموزش و رعایت مقررات آموزشی صورت می‎گیرد.

2-  آیا این ارزیابی‎ها در وضعیت استادان موثر است؟
بله، یافته‎های حاصل از نتایج ارزیابی دانشجویان هر ساله در موارد متعددی مانند ارتقا، تبدیل وضعیت، تمدید قرارداد، فرصت مطالعاتی، انتخاب استاد نمونه و انتخاب مدیرگروه مورد استفاده قرار می‎گیرد ضمن اینکه ارزیابی‎های دانشجویی پیامدهایی از قبیل تذکر شفاهی، تذکر کتبی، جلوگیری از تدریس مدرسان مدعو و برگزاری جلسات تخصصی و کارگاه آموزشی را نیز به همراه دارد.

3-  آیا اطلاع رسانی در خصوص زمان و بازه ارزیابی انجام می‎شود؟
بله، اطلاع رسانی در چند نوبت و از طریق درج اطلاعیه در سایت خبری دانشگاه، سایت مدیریت نظارت و ارزیابی، پرتال دانشجویی، بنر، سیستم پیامکی و همچنین از طریق مسئولین دانشکده‎ها انجام می‎شود.

4- محرمانه بودن این ارزیابی‎ها در چه حدی است؟
ضمن اینکه کاربرگ‎های ارزیابی ارسال شده به پورتال بدون مشخصات دانشجو می‏باشد، سیستم ارزشیابی نیز به گونه‏ای طراحی شده که اطلاعات مربوط به کاربرگ‎های تکمیل شده توسط دانشجویان در هر درس، به صورت یکجا در بانک اطلاعاتی ذخیره شده و دسترسی به نظرات تک تک دانشجویان برای هیچ شخصی حتی برای کارشناسان مدیریت نظارت و ارزیابی و مرکز کامپیوتر امکان پذیر نمی‎باشد.

5- آیا استادان می‎توانند نمره‎ای که دانشجویان به آنها داده‎اند را ببینند؟
مدرسین فقط می‎توانند میانگین نمره ارزیابی خود در هر درس را مشاهده نمایند. بر این اساس، تا زمانی که نمره آزمون پایان نیمسال دانشجویان توسط مدرس امضای دیجیتال نشده باشد، امکان مشاهده نتیجه ارزیابی برای مدرسین، مدیران گروه و معاون آموزشی فراهم نمی‎شود. بنابراین امکان مشاهده نمره ارزشیابی دانشجو به هیچ وجه وجود ندارد.

6- پاسخگویی به اساتید در خصوص مسائل مربوط به ارزشیابی ها چگونه است؟
اساتید می‎توانند مسائل خود را به صورت اتوماسیونی، حضوری و یا تلفنی مطرح نمایند و بعد از برسی های لازم به آن‎ها پاسخ داده خواهد شد.

7- عدم تکمیل فرم ارزشیابی توسط دانشجویان در زمان مقرر چه پیامدی دارد؟
تا زمان دیجیتال شدن نمره درس توسط استاد امکان مشاهده نمره خام وجود ندارد در واقع دانشجویان فرصت اعتراض را از دست خواهند داد.

8- اساتید چه زمانی می‎توانند نمره ارزشیابی خود را مشاهده نمایند؟
بعد از دیجیتال نمودن نمره درس توسط استاد و تایید نمره ارزشیابی توسط مدیر نظارت و ارزیابی امکان مشاهده نمره  فراهم می‎شود.

9- چرا باید دانشجویان در ارزشیابی اساتید در پایان ترم شرکت و با دقت به سوالات پاسخ دهند؟
چون بتوانند نمره خام خود را مشاهده نموده و فرصت اعتراض داشته باشند و از آنجایی که از نتایج ارزیابی هرساله در موارد متعددی مانند ارتقا، تبدیل وضعیت ، تمدید قراداد و... استفاده می‎شود دقیق بودن آن باعث بهره‎وری بیشتر موارد مذکور و در نتیجه افزایش کیفیت خدمات آموزشی دانشگاه می‎گردد.

برنامه‌ریزی درسی

1- با توجه به اینکه خود وزارت علوم کارگروه‎هایی دارد و کار بازنگری برنامه‎های درسی را انجام می‎دهد آیا بازنگری برنامه درسی دانشگاه موضوعیت دارد یا به عبارت دیگر آیا بازنگری برنامه درسی در دانشگاه موازی کاری با بازنگری در وزارت علوم نیست؟
نگاه وزارت علوم در بحث برنامه درسی نگاهی تکثر گرایانه است در نتیجه به ده دانشگاه برتر کشور که در گروه یک قرار دارند مجوز داده است که برنامه‎های درسی را مورد بازنگری قرار دهند. در نتیجه هر یک از این ده دانشگاه می‎توانند برای هر یک از رشته‎های خود برنامه درسی تدوین نمایند که هم عرض با برنامه درسی مصوب وزارتی باشد. اگر به پایگاه اینترنتی وزارت علوم نیز مراجعه شود مشاهده می‎گردد برای برخی رشته‎ها مانند مدیریت آموزشی در کنار برنامه مصوب وزارتی برنامه پیشنهادی دانشگاه فردوسی مشهد نیز وجود دارد و سایر دانشگاه‎ها مخیر هستند که برنامه درسی وزارتی یا برنامه درسی پیشنهادی دانشگاه فردوسی مشهد را اجرا کنند.

2- یکی از اهداف دانشجویان ایجاد امکان تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر است با توجه به اینکه منابع آزمون‎های ورودی دانشگاه‎ها معمولا سراسری است و طراحان سوال به صورت متمرکز عمل می‎کنند آیا بازنگری برنامه درسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد منجر به ایجاد مشکلاتی برای حضور دانشجویان در آزمون ورودی مقاطع بالاتر نمی‎شود؟
به این سوال می‎توان از دو بعد پاسخ داد. یکی اینکه ادامه تحصیل به عنوان یکی از اهداف نظام تعلیم و تربیت بعد از کارآفرینی و آماده شدن برای ورود به به جامعه  قرار می‎گیرد. در نتیجه از این فرصت بازنگری می‎توان جهت هرچه آماده‎تر شدن دانش آموختگان برای ورود به جامعه استفاده کرد. از سوی دیگر در آزمون‎های ورودی معمولا دروس پایه و اصلی به عنوان منبع آزمون هستند که در بحث بازنگری برنامه درسی تغییرات محسوس و جدی در این موارد ایجاد نمی‎شود از سوی دیگر توصیه می‎شود دروسی که به عنوان پایه و اساس رشته هستند تغییر نیابند.

3- آیا ما می‎توانیم دروس عمومی را تغییر دهیم؟
دروس عمومی صرفاً در دوره کارشناسی مطرح هستند و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تعریف می‎شوند و دانشگاه حق دخل و تصرف در آن‎ها را ندارد.

4- تعداد دروس هر مقطع به چه صورت باید باشد؟
تعداد و نوع واحدهای درسی به تفکیک مقطع تحصیلی مطابق با جدول زیر می‎باشد.

دوره تحصیلی

نوع واحدهای درسی

جمع واحدهای درسی

عمومی

پایه

تخصصی

اختیاری

پروژه/پایان نامه/رساله

کارشناس

22

20-30

78-88

10-20

0-3

130-140

کارشناسی ارشد

-

-

10-12

14-16

4-6

28-32

دکتری

-

-

12-18

-

18-24

36


5- در بازنگری برنامه درسی مجری بازنگری چند واحد درسی را می‎تواند بازنگری نماید؟
 ملاک این تصمیم گیری مطالعات پشتیبان است زمانی‎که مطالعات پشتیبان صورت گرفت باید بین مطالعات پشتیبان و برنامه بازنگری شده همخوانی وجود داشته باشد در نتیجه سقفی برای این بخش مشخص نشده است لذا یک برنامه درسی می‎تواند در حد چند درس و بصورت جزئی و برنامه دیگر می‎تواند به طور کامل مورد بازنگری و تغییر قرار گیرد.

6- مطالعات پشتیبان یک نوع مطالعه اجتماعی است در نتیجه چگونه می‎توان آن را انجام داد و آیا راهنمایی در این باره صورت می‎گیرد؟
در صورت درخواست مجری بازنگری برنامه درسی برای انجام مطالعات پشتیبان دفتر برنامه درسی دانشگاه می‎تواند دانشجویان دکتری علوم اجتماعی یا مطالعات برنامه درسی را جهت همکاری معرفی نماید.

7- آیا از همکاران خارج از دانشگاه نیز می‎توان جهت بازنگری استفاده کرد؟
مجری بازنگری مسئول بازنگری برنامه درسی است قطعا مشارکت اعضای گروه آموزشی الزامی است و مشارکت سایر متخصصان و صاحب نظران از سراسر کشور و حتی خارج از کشور حسب نظر مجری بلامانع است. اما دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی نمی‎توانند به عنوان همکار طرح معرفی شوند.

8- آیا می‎توانیم برنامه درسی مصوب وزارت علوم را اجرا کنیم و وارد فاز بازنگری نشویم؟
سیاست دانشگاه این است که تمام برنامه‎های درسی توسط گروه‎های آموزشی دانشگاه تدوین شود اما چنانچه گروهی تشخیص داد که برنامه درسی مصوب وزارتی برنامه‎ای کامل و مطلوب است با ارائه گزارش توجیهی تفصیلی که مصوب شورای برنامه درسی دانشگاه است می‎تواند به اجرای برنامه درسی مصوب اقدام کند.

 پذیرش دانشجوی دكتری بدون آزمون سال 98-1397

1- چه مداركی مورد نیاز برای ثبت نام پذیرش دانشجوی دكتری بدون آزمون لازم است؟
1. اسکن عکس
2. اسکن کارت ملی
3. ریز نمرات مقطع کارشناسی ارشد
4. ریز نمرات مقطع کارشناسی
5. گواهی دانش آموختگی مقطع کارشناسی
6. گواهی دانش آموختگی مقطع کارشناسی ارشد در صورت فارغ التحصیلی
7. چکیده پایان نامه ارشد ( فارسی-لاتین) /در صورت عدم دفاع، عنوان پیشنهاده مصوب شده
8. اطلاع از  ایمیل دانشگاهی ( پسوند ac.ir.) دو تن از اساتیدی که با ایشان دروسی راگذرانده باشند. جهت درج در قسمت خواسته شده.
9. مبلغ 750/000 ریال قابل پرداخت از درگاه پرداخت الکترونیکی موجود در سامانه ثبت نام برای یک رشته و مبلغ 1000/000 ریال برای انتخاب دو رشته
10. گواهی رتبه کنکور کارشناسی (اختیاری)
11. گواهی رتبه کنکور کارشناسی ارشد (اختیاری)
12. گواهی رتبه در دوره کارشناسی ارشد (اختیاری)
13. گواهی رتبه در دوره کارشناسی (اختیاری)
14. مقالات و فعالیت‎های پژوهشی و یا نامه پذیرش مقالات ( داشتن مقاله علمی- پژوهشی الزامی است)
( یادآور می‎شود از تاریخ فارغ التحصیلی  نباید بیش از دو سال گذشته باشد)

2- مهلت ثبت نام پذیرش دانشجو دكتری بدون ‎زمون تا چه زمانی است؟
20 فروردین تا 10 اردیبهشت ماه 1397

 

پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد بدون آزمون

1- چه كسانی می‎توانند برای پذیرش كارشناسی ارشد بدون آزمون اقدام نمایند؟

1. ورودی‎های کارشناسی نیمسال اول 93
2. ورودی‎های کارشناسی نیمسال دوم 92 بر اساس ضوابط پذیرش دانشگاه مربوط
3. حداکثر طی 8 نیمسال فارغ التحصیل شوند.
4. پس از نیمسال ششم حداقل سه چهارم واحدها گذرانده باشد.
5 . پس از نیمسال ششم از لحاظ معدل جزو 10 درصد برتر هم کلاسی‎های خود باشد.
6 . متقاضیانی که در 6 نیمسال فارغ التحصیل شوند. دانشگاه می‎تواند این گروه را خارج از ظرفیت پذیرش کند.
7. تنها دانشجویان کارشناسی پیوسته می‎توانند برای پذیرش بدون آزمون اقدام نمایند.
8. استفاده از تسهیلات بدون آزمون مختص دانشجویان ایرانی است.